Život s Indmi

Autor: Lukáš Zeleník | 19.3.2007 o 22:44 | Karma článku: 11,31 | Prečítané:  6013x

Mojim veľkým snom je navštíviť Áziu. Kontinent plný ohromujúcich kontrastov, kontinent s nevšednými prírodnými úkazmi, kontinent rôznorodých kultúr, kontinent plný farieb, inšpirujúcich vôní a chutí, kontinent plný spirituality, ale aj kontinent, kde stačí jeden nesprávny moment a stojí vás to život.

Avi, Gaurav, ja, Rajinder (v pozadí Georgij)Avi, Gaurav, ja, Rajinder (v pozadí Georgij)Esa alebo Ondra? :-)

Akoby veľký duch Ázie vedel, čo je obsahom mojich túžob. Počas troch mesiacov v Anglicku som žil medzi početnou komunitou prisťahovalcov z Pakistanu. Mal som možnosť pozorovať a spoznávať život moslimov. V pozitívnej rovine znamenajúcej oddanosť ku tradíciám a svojej kultúre. Na vlastnej koži som však zažil aj rasizmus z dôvodu odlišnej farby kože, odlišnej národnosti a iného vierovyznania.

 

Teraz som vo Fínsku a Ázia je opäť okolo mňa. Žijem totiž s Indmi. Mojimi spolubývajúcimi sú Avijeet a Rajinder. Avi pochádza z mesta Jamshedpur blízko Kalkaty (blízko znamená štyri hodiny vlakom) a študuje v Singapure. Raj je exemplárny prípad národnostnej plurality. Je to Ind, žijúci v Kodani v Dánsku, a aby toho nebolo málo, má britský pas. Tretí importér ázijskej kultúry do môjho života je Gaurav. Ind z Bombaja, taktiež študujúci v Singapure.

 

Chalani sú priam stelesnením Ázijskej dokonalosti. Aviho priezvisko je Sen a Rajindera voláme Raj (Rádž). Popravde, zapamätať si ich mená bol značný problém. Gauravove meno je bez šance zachytiť pri prvom počutí. A tak zoznamovanie s ním vyzerá asi takto:

- What´s your name?

- I´m Gaurav.

- Sorry?

- Sonar (jeho priezvisko):-)

 

Indická hudba

Náš apartmán je najhlučnejšie miesto v študentskom mestečku Oanieimi. Už keď otváram vchodové dvere na prízemí, počujem rytmy indickej hudby, a to bývame na treťom poschodí. Na Slovensku som veľmi rád počúval ázijskú hudbu. Ale tu sa moje sympatie ku nej značne obmedzujú. Vždy som si myslel, že sa v tejto hudbe rozoberá sociálna tematika, ospevujú sa krásy prírody, rozpovedajú sa príbehy, spieva sa o viere. Je to však úplne naopak. Bežnými námetmi v indickej hudbe je balenie dievčat, opisovanie sexuálneho aktu, tancovanie, či dokonca v jednej mojej pred tým obľúbenej skladbe sa spieva o kondómoch. Stratil som ideály o mojej obľúbenej hudbe.

 

Tak hlasno, ako sa len dá

Raj hovorí, že Indovia sa chcú stále zabávať. Preto v podstate ani nemajú smutné piesne. A keď už sa zabávať, tak to dať poriadne najavo. Neznesiteľne hlasná reprodukcia hudby je úplne bežným produktom atmosféry nášho bytu. Nie, že by som si aj hudbu nepúšťal doma nahlas, ale reproduktory na notebooku sú predsa len nedostačujúce pre kvalitný zvuk a skladby sa nijak neobmieňajú. Raj je v tomto ortodoxný. Počúva iba indickú hudbu.

 

Indovia nevedia žiť bez televízie. Najobľúbenejšie programy sú One Man Shows. Kabarety, kde amatéri hovoria vtipy a zábavné príbehy o Indoch a Indií. Samozrejme, že aj tento typ zábavy si plne vychutnávam aj ja, keďže hladina hlasitosti sa nemení. Chalani na otázky a poznámky ohľadne hlasitosti reagujú s úsmevom na tvári a s frázou: „That´s an India style." Vraj to pramení z tradičných indických trhov, kde je obrovské množstvo ľudí a veľa sa diskutuje na ulici. A keďže každý chce aby bol jeho názor vypočutý, preto musia hovoriť veľmi hlasno. Často krát mám možnosť vypočuť si takúto trhovú diskusiu aj o štvrtej ráno.

 


Géniovia zo Singapuru

Singapurci (Avi, Gaurav) žijú v noci. Akoby sa nechceli zmieriť s prechodom do iného časového pásma a to aj napriek tomu, že tu už žijeme takmer tri mesiace. Voláme ich „géniovia." To z dôvodu, že v Indií začínajú deti chodiť do školy ako štvorročné. Gaurav je tu suverénne najmladší medzinárodný študent. Vo februári oslavoval 19 rokov a to už je tretiak na vysokej škole.

 

Obaja sú po prvý krát v Európe. Nemali ani tušenia aká zima môže byť vo Fínsku a prišli sem iba s jednou hrubšou mikinou. O existencií zimných topánok nemali ani tušenia. Priemerné zimné teploty v Singapure dosahujú 25˚C.

 

Vône Indie

Chalani nikdy nejedli suchú salámu a nikdy nevideli cviklu. Tak ako ja som nikdy pred tým nejedol „aloo paratha." Tradičné indické raňajky: tortilla zo zemiakov, maslo, citrón s korením a jogurt. Divná, ale veľmi zaujímavá a chutná kombinácia. Všetci traja sú vynikajúci kuchári. Vône, ktorými bývajú omámené moje čuchové bunky sú neopísateľné. Nikdy som nejedol také skvelé kura, aké mi pripravil Raj (prepáč mami). Tajomstvo je v indických koreniach. Fakt som ani netušil, že toľko rôznych korenín môže existovať.

 

Medzinárodná politická situácia

Častou témou našich rozhovorov je politika a spoločnosť. Avi hovorí, že po každej diskusií klesá Európa v jeho očiach. Pred odchodom žil v domnienke, že je to kontinent plný slobody, bezpečnosti, bez akýchkoľvek konfliktov. Mimochodom, čo si myslíte, akú predstavu mal asi o Bratislave? Presne takú, ako mu ju ponúkli „dokumentárne" snímky Eurotrip a Hostel.

 

Avi mi opisuje Indiu ako miesto plné korupcie. Bez peňazí a známosti nemáte šancu vybaviť takmer nič. V úradoch sa často stáva, že prídete a jednoducho vám povedia, že nemajú čas. Sám hovorí, že ak by jeho sused nebol guvernér štátu, pas by nemal vybavený ani za rok. Vraj všetci vedia, že ak niekto ide do politiky, vstupuje do niečoho veľmi špinavého. Podľa jeho názoru je aj Gándhi v medzinárodnom meradle preceňovaný. Kto raz vstúpi do politiky, špine sa nevyhne. India je krajina obrovských rozdielov medzi chudobnou a bohatou časťou obyvateľstva.

 


Striktní v náboženstve a tradíciách

Na stoloch majú všetci obrázky svojich Guru - ov. Avi a Gaurav sú hinduisti, Rajinder je sikh. Každý sikh má v priezvisku Singh. Sikhizmus je náboženstvo typické pre Punjábov. Aj napriek tomu, že Raj je Európsky Ind, náboženstvo berie najvážnejšie a navštevuje aj chrám v Helsinkách. Pre Singapurcov bolo neprípustné navštíviť saunu. Kvôli nahote. Keď som Avimu hovoril, že môj článok o nahote vo fínskej kultúre uverejnili v novinách, povedal, že ak by on napísal niečo podobné a jeho mama si to prečítala, okamžite by mu kúpila letenku domov. Jeho rodičia berú náboženstvo veľmi striktne, dokonca ešte aj jeho starší brat. Jeho generácia už značne povoľuje v dodržiavaní zažitých tradícií. Stále však platí, sex pred svadbou je neprípustný a ak sa neožení do 30ky, v spoločnosti bude odpísaný. Jasno je aj v otázke homosexuality. To je niečo, o čom sa v Indií nehovorí. Ak by sa niekto priznal k náklonnosti k rovnakému pohlaviu, pravdepodobne by ho dali do väzenia. Rovnaký názor má aj Raj. Po tom, ako s kamarátmi na jednom internetovom chate zistili, že ich známy je homosexuál, už s nim nikdy neprehovorili.

 

Veľmi sa mi páči ako sú hrdí na kultúru svojej vlasti a na vyznávanie tradícií. 3.marca sa v Indií slávil sviatok Holi - sviatok farieb. Avi bol celý deň viditeľne nešťastný, lebo to bolo po prvý krát, čo neslávil tento deň. Tradičným znakom je obhadzovanie sa farebným práškom, ktorý má pomôcť k prevencií voči chrípke.

 

Lazy bastards

Indovia sú vraj „lazy bastards." Všetko im dlho trvá. A moji kamaráti nie sú nijakými výnimkami. Neustále počúvam „viem, že by som to mal urobiť, ale proste sa mi nechce." Táto vlastnosť je zakomponovaná do viacerých tradičných znakov Indie. Už len Bollywoodske komédie - tri a pol hodinové filmy plné tanca a pesničiek. Tri a viac hodín je predsa len extrém. Stačí sa pozrieť aj na najobľúbenejší Indický šport - kriket. Čím sa o ňom dozvedám viac, tým sa len utvrdzujem, že je to najdivnejšia hra na svete. Zápas trvá v priemere šesť až sedem hodín - ako stvorené pre lenivých Indov. Momentálne prebiehajú Majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú na Jamajke a celé podujatie trvá dva!!! mesiace. A to mi hovorili o testovacích zápasoch, ktoré trvajú päť dní a niekedy po štyroch dňoch nie je známy výsledok, tak zápas ukončia.

 

Čína?!?

Všetko, čo je čínske je zákonite zlé. Čínske jedlo smrdí, a ešte horšie chutí. Číňania nevedia po anglicky, sú strašne hanbliví a nevedia sa začleniť do nového prostredia. Títo Indovia nemajú radi Čínu a už vonkoncom nie Číňanov. Keď som im oznámil svoj zámer v najbližších rokoch vyskúšať štúdium v Číne, začali ma hneď upozorňovať na milión vecí, ktoré určite neprežijem. A hlavne, že môj európsky žalúdok nemá šancu odolať čínskej strave. Záverečný sumár bol, že ak prežijem Čínu, prežijem už všetko. Gauravov spolubývajúci je z Číny. Keď to zistil dlho predýchaval túto informáciu. To je aj dôvod, prečo je tak často v našom apartmáne.

 

Hindi

Avi a Gaurav hovoria v jazyku Hindi. Raj rozpráva v dialekte regiónu Punjab. Vzájomne si nerozumejú, spoločných majú iba pár slov. Každý štát Indie má v podstate vlastný dialekt. Keďže je však India bývalá britská kolónia s angličtinou nemá nikto z nich ani najmenšie problémy.

 

Half - Indian

Týmto pomenovaním som často krát označovaný. Vraj keď prídem na Slovensko, začnem tam tvoriť novú Indiu. No uvidíme. Každopádne, život s Indmi mi dennodenne otvára nové obzory, o ktorých pred tým moja ázijská duša ani netušila.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?