Deti na internáte

Autor: Lukáš Zeleník | 1.2.2007 o 22:01 | Karma článku: 8,90 | Prečítané:  3175x

Ticho. Nikdy som si nemyslel, že toto slovo napíšem v súvislosti s bývaním na internátoch. Otanieimi je študentské mesto v Espoo, kde žije približne 5 000 študentov. Napriek tomu je tu neuveriteľné ticho celý týždeň, vrátane piatkovej a sobotňajšej noci. Jediné zvuky pretrhávajúce atmosféru opusteného mestečka tvoria pristávajúce lietadlá na neďalekom letisku Vantaa, more obklopujúce výbežok, na ktorom je postavený Campus, a hrajúce sa deti.

Typický internátny blok v OtanieimiTypický internátny blok v OtanieimiLukáš Zeleník

Pomerne veľa fínskych študentov si počas štúdia zakladá rodinu. Je úplne normálne, že už od svojich 18. rokov bývajú so svojim partnerom v jednej domácnosti. Fínsko je krajina s jednou z najvyšších pôrodností v Európe.

V areáli internátov sa nachádza niekoľko veľmi dobre vybavených detských ihrísk. V blízkosti sa nachádza veľký park a internáty sú situované na pobreží. Nepochybne atraktívne prostredie pre mladé rodiny.

Pred odchodom do školy dávajú rodičia svoje deti do škôlky. Tie sa nachádzajú na prízemiach internátnych blokov. Veľa rodičov využíva služby opatrovateliek, ktoré sú tiež študentky. Deti majú možnosť zveľaďovať svoje schopnosti v niekoľkých pracovných dielničkách alebo oddýchnuť si v knižnici pri počúvaní rozprávok. Všetko sa samozrejme nachádza na internátoch v tesnej blízkosti s rodičovským bytom.

Často premýšľam, ako by som asi vychovával svoje dieťa v internátnom prostredí na Slovensku. Na mojom internáte v Žiline nie sú vytvorené adekvátne podmienky pre život študenta, nieto ešte pre výchovu ratolesti. Kde by som to chúďa kúpal, keďže na chodbe máme jednu zdieľanú sprchu pre takmer 50 ľudí? Takisto varič - dvojplatnička. Jeden kus pre celú chodbu. To už ani nehovorím o úložnom priestore pre neskutočnú kopu potrebných vecí v súvislosti s dieťaťom a manželkou.

A najsmutnejšia vec. Ak by sa mi podarilo tieto záležitosti eliminovať a vychovával by som dieťa na internáte, čo by z neho vyrástlo? Alkoholik, sociopat, výtržník a človek nevážiaci si veci okolo seba - to všetko v jednej osobe.

Je pravda, že vo Fínsku platím za ubytovanie približne sedem násobne viac ako na Slovensku. Ak by som si zaplatil rovnakú čiastku doma, dostal by som možno porovnateľný komfort. Každý fínsky študent však dostáva podporu na ubytovanie od štátu. Táto čiastka im vykrýva všetky náklady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?