V krajine nahoty

Autor: Lukáš Zeleník | 14.1.2007 o 12:48 | Karma článku: 11,87 | Prečítané:  5868x

Keď som bol mladší nikdy som nemal problém s nahotou. U nás doma bolo bežné, že sa nikto nezamykal v kúpeľni ani na WC. Väčšina dôležitých rozhodnutí a rozhovorov sa vykonalo v kúpeľni. Jeden z členov rodiny bol vo vani a diskutovalo sa.

Je pre mňa normálne, že si umývam zuby a niekto sa v tej chvíli sprchuje. Všetko sa však musí odohrávať vo vnútri mojej najbližšej rodiny. Ak som u starých rodičov je pre mňa neprípustné, aby mi niekto behal do kúpeľne keď sa sprchujem alebo kúpem.

Momentálne žijem v krajine, kde je nahota súčasťou tamojšej kultúry. Pre Fínov je úplne normálne chodiť do zdieľaných sáun a byť v nich samozrejme nahí. Idea je založená na eliminácií spoločenského postavenia. Tým, že sú všetci nahí, sú si rovní. To je aj dôvod, prečo boli všetky najdôležitejšie obchodné rozhodnutia dohodnuté práve v saune.

Sauna je o relaxe. V saune sa zabúda na nepriateľstvo, v saune sa strácajú rozdiely v postavení a nepripúšťa sa sexuálne napätie.

Aj keď som bol od malička vedený k otvorenosti, myšlienke nahoty v spoločnosti ďalších cudzích nahých ľudí bez rozdielu pohlavia som sa obával. Predsa len, je ťažké odosobniť sa a zabudnúť na sexuálnu príťažlivosť opačného pohlavia. Fíni sa od malička učia pochopiť zdieľanú nahotu.

Po niekoľkých sedeniach v saune sa môj prah vrodenej hanblivosti úplne zmazal. Stalo sa pre mňa bežné, že vediem rozhovory so známymi aj cudzími ľuďmi úplne nahý - samozrejme iba v rámci sauny a priľahlých miestnosti.

Nikdy som nevedel pochopiť nudistov. Čo vidia v tom, že pobehujú po plážach nahí a nerobia to kvôli sexuálnemu vzrušeniu?

Všetko je však o inom chápaní intimity. Vidieť sa tak ako nás Boh stvoril je pre Fínov úplne normálne, pobozkať alebo objať osobu opačného pohlavia v kamarátskom vzťahu je neprípustné. Fíni si pri rozhovore nepozerajú do očí, ale sedia vedľa seba v jednej miestnosti úplne nahí.

Intimita je presunutá z fyzickej roviny do psychickej. Ja sa nachádzam v strede stretu dvoch odlišných kultúr a trošku sa obávam, ako to bude s vnímaním nahoty a intimity po mojom návrate na Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?