Po strop

Autor: Lukáš Zeleník | 6.10.2006 o 16:24 | Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1690x

Každý večer zaspávam blízko pri strope. Pocitovo aj reálne. V rámci cirkulácie na internátnej izbe sme si zmenili pôsobiská.

Donedávna som z poschodovej postele každé ráno videl kamaráta spiaceho na koberci. Učil sa, urobil všetky skúšky, ale internát nedostal. Ďalší kamarát sa celý rok flákal, opakuje prvý ročník, ale ubytovanie bez problémov dostal, pretože býva o 3 kilometre ďalej.

Tak sme bývali na izbe s rozlohou 13,26m2 namiesto troch štyria. Z hygienických noriem absolútne neprijateľné. Ľudí až po strop.

Na Stavebnú fakultu v Žiline sa tento rok rozhodli prijať 450 prvákov. O 100 viac ako minulý rok. A opäť bez prijímacích pohovorov.Je zrejmé, že kvalitatívne zloženie študentov ustupuje prideleným financíám zo štátneho rozpočtu. Moja fakulta sa stáva zberným košom pre študentov, ktorých neprijali na vysnívanú univerzitu. Pre prvákov je garantované pridelenie internátu ak bývajú ďalej ako 50 kilometrov od Žiliny. Ľudia, pre ktorých je štúdium na Stavebnej fakulte iba z núdze cnosť, zaberajú miesto na internátoch starším študentom, ktorý chcú na nej skutočne študovať. Prideľovanie internátov iba na základe vzdialenosti je absolútne nespravodlivé. Riešním je zavedenie prospechu ako kritéria pre pridelenie ubytovania.

Ľudí až po strop videli všetci, ktroí sa odhodlali stáť v nekonečných radoch na pronologáciu ISIC-u. Pre viac ako 8 000 denných študentov je pridelené iba jediné miesto, kde je možné túto procedúru vykonať. Nebolo by jednoduchšie pronologovať už pri zápise?

Som účastník programu Socrates – Erasmus, v rámci ktorého som bol prijatý na University of Helsinki. Situácie blížiace sa ku stropu mi zrejme spôsobí nový systém prerozdeľovania grantu. V minulosti bola výška financií závislá od životných nákladov v jednotlivých krajinách. Od tohto akademického roku je každému pridelená čiastka 380€ na mesiac, pre všetky krajiny okrem Českej republiky. Navyše je zamedzená možnosť prerozdelovania peňazí, ktoré zostanú po študentoch, ktorý sa z programu odhlásia. Je spravodlivé ak študent vycestuje s rovnakými peniazmi do Poľska, Nemecka alebo Švédska?

Po dvoch týždňoch mám hlavu stále pri strope. Reálne aj pocitovo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?