Najkrajší kút

Autor: Lukáš Zeleník | 20.9.2006 o 14:29 | Karma článku: 7,97 | Prečítané:  2967x

  Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

  Predstavte si pasáž z filmu Snatch. Zrýchlený obraz, vypitie šálky kávy, odlietajúce lietadlo a objavenie sa v inej krajine.

 Navlas rovnaký scenár, bezbožne vykrádajúci, snažiaci sa kopírovať ako slovenské televízne stanice v konkurenčnom boji o diváka. Vypitie rannej šálky limonády s príchuťou „púpava a lopúch“ (Dandelion & Burdock) v Nelsone, odlet Boeingu 737 spoločnosti BMI Baby z letiska v Manchesteri, pristátie v Prahe a expresne rýchly odchod z Florence do Žiliny.

 Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

 Prekročenie hranice medzi bratskými národmi niekedy nadránom a sledovanie špecifických slovenských úkazov so sentimentom a nadšením v očiach sebe vlastným.
 
 Typická žltá informačná tabuľa na autobusovej zastávke, umiestnená v hrdzavej puklici, prechádzanie rázovitými slovenskými dedinami s brizolitovými domami striedajúcimi sa s novo postavenými vilami, zaparkovaná Lada pred Jednotou. Cesta zo Žiliny do Prievidze v Karose (už nijaké dvojposchodové autobusy), nápis Poruba na jednej z liniek, Nedožery Brezany, Lazany a už z diaľky vynárajúce sa obrysy betónovej džungle s názvom Zapotôčky.

 Som tu správne – som doma. Veci, ktoré mám rád, veci, ktoré mi voňajú tak typicky – slovensky.

 Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

 Doma v byte je pre mňa všetko ako nové. Mám pocit, akoby som bol rok preč a určite som už rok nejedol slovenský chleba. Zvítanie sa s rodinou, s kamarátmi, rozprávanie nekonečného množstva zážitkov a príbehov, z ktorých mnohé už zabila vrahyňa zábudlivosť.
 
   Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

 Určite som správne doma. Na ulici sa mi už nezdravia neznámi ľudia, nepozdraví sa mi dokonca ani suseda zo vchodu. V obchode taktiež nepočujem nijaké „nech sa páči, prosím, ďakujem, dovidenia.“ A nevidím ani úsmevy na tvárach predavačov. Deti nehovoria po anglicky a v rádiách hrajú to isté ako pred mojim odchodom.

 Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

 Doma je doma. Plánoval som naplno si užívať každú sekundu strávenú na Slovensku, pôžitkársky si vychutnávať všetky slovenské vône a vnímať prekrásne obrazy rodnej zeme.
 
 Plánoval. Keby mi nejaký hajzel neukradol mobil hneď v druhý deň môjho pobytu doma a ja by som tak neprišiel o všetky dôležité kontakty v Anglicku a na Slovensku, o takmer 400 fotiek, autentické nahrávky z mešity a ďalšie pre človeka závislého na sentimentoch dôležité veci. Ďakujem.

 Najkrajší kút, v šírom svete, je moja rodná zem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?