Coldcut – Sound Mirrors

Autor: Lukáš Zeleník | 6.4.2006 o 20:24 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  1665x

  Byť ako Jonathan More a Matt Black. Nesplniteľný sen, ktorý si pripomínam pri raňajšom pohľade do zrkadla. Závisť, ktorá sa zhmotňuje po každom vypočutí krištáľovo čistých zrkadiel – jeden z najočakávanejších albumov – Coldcut – Sound Mirrors.

  Všetko je pod kontrolou. Prvé slová, ktoré sa na vás vyrútia z nového počinu dvojice Coldcut. To však nie je ani zďaleka pravda. Poslucháč si nemôže byť ničím istý a čakať očakávané je nanajvýš nebezpečné. Ostatne, tak ako sú všetci od tvorby  kultového labelu  Ninja Tune zvyknutí.
 Sound Mirrors je dobrodružným výletom a pohľadom Coldcut na rôzne žánre súčasnej hudby. Od break beatu, cez hip – hop, world music, až ku folku. Album sa vyznačuje skvelou kompozíciou a každá skladba v sebe skrýva množstvo nápadov. Aj napriek zdanlivej nesúrodosti pôsobia jednotlivé hudobné segmenty kompaktnejšie ako na predchádzajúcom albume Let Us Play! z roku 1997. Sound Mirrors taktiež obsahuje menšie množstvo scratchov a samplov ako predchodca. Pozitívne je, že Coldcut zaznamenali určitý hudobný vývin a na svojom novom počine sa neuchyľujú k recyklovaniu svojich vlastných nápadov z minulosti.
 Elektronická hudba už dávno nie je iba o bezduchých výkrikoch a popevkoch. Aj Coldcut zanechávajú prostredníctvom textov výrazné myšlienky a názory, ktorými sa dvojica More, Black nikdy netajili. Najvýraznejší odkaz v sebe skrýva Aid Dealer, rozoberajúca alarmujúcu situáciu s drogami a humanitárnou pomocou vo svete. Po vzore The Chemical Brothers sa v texte objavuje aj názov našej krajiny, tento krát v spoločnosti Burkina Faso, Bolívie, či Pakistanu.
 Coldcut sa oproti minulosti javia najsilnejšie v pesničkových skladbách. Zaujímavé plochy, hutný zvuk, zvláštna atmosféra a všadeprítomná snaha o experiment. Tak sa javia Man In A Garage, Walk A Mile, či Whistle And A Prayer.
 Vynikajúcou, rôzne farby a pozitívne nálady evokujúcou skladbou je True Skool. Hosťuje na nej jedna z najväčších postáv súčasného britského hip – hopu Roots Manuva.
 Sound Mirrors je možné považovať za ukážku smerovania hudby v roku 2006. Pri troche odvahy aj manifestom súčasného zvuku a tvorby vydavateľstva Ninja Tune.
 Ak by niekto túžil vidieť týchto priekopníkov samplingu a zakladateľov kultového labelu, nemusí chodiť ďaleko. 14. – 15. júl, letisko Trenčín, Bažant Pohoda.  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?