Propagácia basketbalu na slovenský spôsob

Autor: Lukáš Zeleník | 18.4.2012 o 21:12 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  3506x

V týchto dňoch sa hrá finále basketbalovej extraligy mužov. Ak máte túto informáciu, zrejme patríte medzi malú skupinu nadšencov, alebo iba máte kolegu, ktorý denne otravuje rečami o basketbale pri obede.

Zmienku o basketbalovom finále by ste v printových médiách hľadali iba veľmi ťažko. Okrem špecializovaného denníku Šport sa informácie o slovenskom mužskom basketbale nachádzajú v súhrnných výsledkových stĺpčekoch niekde medzi výsledkami regionálnych futbalových líg a ženských majstrovstiev sveta v curlingu.  Vidieť najvyššiu mužskú basketbalovú súťaž v televízií je po zrušení STV3 nemožné. V súkromných televíznych staniciach súvisela posledná zmienka o basketbale jedine so spreneverím financií bývalého vedenia SBA. Popritom by sa aj v našej extralige našlo hneď niekoľko „frajerov na záver."

Pokus o spropagovanie mužského basketbalu som urobil počas prebiehajúcej sezóny. Všetkým celoplošným televíziám som poslal mail o konaní zápasu Prievidza - Handlová, ktorý je vďaka svojej vybičovanej atmosfére najlepším spôsobom ku spropagovaniu basketbalu. Samozrejme, žiadna stanica na tip na reportáž nereagovala a šot sa neobjavil v ani jedných športových novinách.

Propagácia basketbalu a hlavne možnosť jeho sledovania rezonuje práve v týchto dňoch oveľa viac ako inokedy. Dôvodom je nepovolenie internetového vysielania zápasov. Prvý zápas finále Komárno - Prievidza bolo možné sledovať na regionálnej televízií TV Central v rámci skúšobného vysielania nového projektu súkromnej športovej televízie Slovak Sport TV. Prenos bol premietaný na veľkoplošnej obrazovke v prievidzskej City Arene, kde ho sledovalo takmer 1000 ľudí. Už len to hovorí o obrovskom nadšení fanúšikov v oboch mestách a zápolenie o majstrovský titul by si zaslúžilo, aby ho videlo čo najväčšie množstvo ľudí. Druhý zápas série z Prievidze sa prekvapujúco nevysielal.

Server ebasket.sk priniesol vyjadrenie oboch klubov na vzniknutú situáciu. Kým manažér Komárna Jozef Paulík sa vyjadril, že s vysielaním priamych prenosov nemajú žiaden problém a ide v prvom rade o propagáciu basketbalu, marketingový manažér  BC Prievidza Jozef Peniaško reagoval úplne odlišne. Pre ebasket.sk sa vyjadril nasledovne: „Sme v inej pozícii ako Komárno. Pokiaľ oni majú halu pre 1000 divákov, my máme kapacitu 3000. Ak nám prenos zoberie napríklad 500 fanúšikov, prídeme o 2500 euro, čo nie je pre žiadny klub v dnešnej dobe zanedbateľné." Peniaško ďalej dodal, že klubu chýbajú jasne stanovené pravidlá fungovania.

Negatívny postoj BC Prievidza ku vysielaniu domácich zápasov sa objavil už pred koncom základnej časti, kedy klub nedovolil vysielať priamy prenos internetovej televízií huste.tv. Veľkú búrku nevôle opäť spôsobila nemožnosť sledovať finálový zápas z Prievidze.

Čo sa skrýva za postojom klubu je len veľmi ťažko odhadovať nezainteresovanému človeku. Argumentovať finančnou stratou z vysielania zápasu je však prinajmenšom zvláštne. Cieľom každého správneho manažéra by mal byť v prvom rade zisk, ale ruka v ruke s propagáciou svojho produktu. Preto je divné zavrhovať možnosť tej najlepšej reklamy, ktorou je práve obrazovka, či už televízna alebo počítačová.

 

ebasket

Jediná možnosť ako sledovať finálový súboj z Prievidze - štatistický live prenos (www.ebasket.sk)


Jozef Peniaško dodal zaujímavú vetu: „Je finále a zrazu sa všetci hlásia, poďme vysielať." Toto vyhlásenie je rozporuplné najmä kvôli internetovej televízií huste.tv, ktorá už niekoľko rokov vysiela priame prenosy a niekoľko desiatok zápasov vysielala aj z Prievidze. Postoj klubu je kontraproduktívny voči vzťahu ku fanúšikom. Veď sú to práve oni, ktorí sú najväčší finančný podporovatelia klubu. Stačí sa pozrieť na jednoduché počty. V tejto sezóne sa odohralo 16 domácich zápasov v základnej časti so vstupným 3 €. Za predpokladu priemernej návštevy 2500 divákov je zisk z domácich zápasov 120 000 €. Vo štvrťfinále a semifinále play-off bolo vstupné 4 €, čo pri štyroch domácich zápasoch činí 40 000 €. Finále pri vstupnom 5 € a predpoklade dvoch domácich zápasov prinesie min. 25 000 €. Pri zjednodušenom výpočte, ktorý nezahŕňa permanentky a vyššie vstupné miesteniek je zisk zo vstupného počas sezóny 2011/2012 takmer 180 000 €, čo je suma, o ktorej sa môže iným basketbalovým tímom iba snívať. Ak by teda aj vďaka priamemu prenosu z haly došlo ku nižšej návšteve (čo je nepravdepodobné) finančný výpadok by spôsobili aj tak iba diváci, ktorí klubu prispievajú v priebehu celej sezóny.

Z pozície finalistu a dlhodobého lídra súťaže sa podmienky diktujú ľahko. Netreba však zabúdať, že zlaté časy tu nebudú večne. Možno už ďalšiu sezónu rozpredá Prievidza svoje mužstvo, boj o play-off bude ťažký a klub bude vďačný za každú zmienku v médiách. Práve teraz je najlepší spôsob ako širokej verejnosti ukázať najatraktívnejší basketbal, aký hrala Prievidza za posledné desaťročie, treba ukázať fantastické publikum, ľudí, ktorí milujú svoj klub a ktorí v počte takmer 3 000 vytvárajú elektrizujúcu atmosféru na každom domácom zápase a navyše cestujú podporiť svojich hráčov do každej extraligovej haly. Takú fanúšikovskú podporu akú ma BC Prievidza môžu závidieť mnohé futbalové a hokejové kluby na Slovensku. A to by si malo vedenie vážiť a myslieť v prvom rade na ľudí, ktorí chcú vidieť hru svojho mužstva a nie len na finančný zisk z finále.

Nikdy človek nevie, čo priláka klubu sponzora. Možno práve to, že atmosféra basketbalového zápasu sa odohráva v kultúrnom a čistom prostredí, kde sa neboja prísť rodiny s malými deťmi a nikomu nehrozí, že okolo neho budú lietať odtrhnuté sedadlá a kamene (teda okrem gaštanov J ). Práve toto treba ukázať prostredníctvom priamych prenosov a zvýšiť propagáciu a povedomie o takom krásnom a inteligentnom športe akým basketbal je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?