Späť ku koreňom

Autor: Lukáš Zeleník | 18.11.2011 o 12:46 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2443x

Legendárna oblátka s vanilkovou náplňou Kuku Ruku ohlásila návrat na trh. Chrumky a Horalky nemenia svoj obal už dlhé roky, lebo ľudia si na zmenu ťažko zvykajú. 17.novembra zmena prišla, ľudia si aj zvykli, ale aj tak sa nájde časť spoločnosti, ktorá, povedzme, vyznáva retro a dúfa, že všetko bude také ako pred tým.  

Že sa všemožné vracia ku koreňom potvrdzuje hlavne móda. V najhoršom období obliekania sa ľudstva v histórii (80´s) bolo všetko obrovské. Od trvalej, stužiek, retiazok, hodiniek, ochlpenia, flanelových košieľ, rifľových búnd až po okuliare. Všetko bolo krikľavé, neónové a hlavne farebne nezosúladené. Postupom módnej evolúcie sa začali jednotlivé zložky zmenšovať, až boli takmer neviditeľné keď tu zrazu prišlo 21.storočie. Dnešní teenageri netúžia po ničom viac ako po obrovských retro okuliaroch Ray Ban, najlepšie v pastelových farbách a na nohách musia mať gigantické botasky so šnúrkami tých najdivnejších farebných kombinácií. A tak po dvadsiatich rokoch to vyzerá na ulici ako v klipe MC Hammera. Snáď len tie trvalé nedostanú druhý dych.

Jednou z najväčších záhad posledných rokov v mediálnom svete je pre mňa návrat Stevena Seagala do prime timeu. Ako deti sme sa nevedeli dočkať keď niekto z rodiny zohnal cez zložitú štruktúru vzťahov a známosti VHS kazetu v monotónnom poľskom dabingu s našou hviezdou Steveneom. Neviem sa rozhodnúť, či Markíza začala edukatívnu misiu a chce aj deťom v dnešnej dobe ukázať akčného idola, alebo programový riaditeľ je ešte väčší Seagalov fanúšik, ako sme boli my, keď sme mali šesť rokov, alebo sú jeho filmy už tak ťažko predajné, že ich produkčná spoločnosť darovala televízii spolu so sériou Slunce, seno...

Samostatnou kapitolou vo „vracaní sa ku koreňom" sú informačné a mobilné technológie. Na základnej škole nám spolužiačka prišla ukázať mobilný telefón. Siahla do ruksaku a dvoma rukami z neho pred zrakmi ohromených detí vytiahla čosi, čo je dnes možné vidieť iba vo vojenských filmoch. Neskôr prišiel do školy spolužiak s oveľa menším modelom, s jednoriadkovým displejom a baterkou ťažšou ako granát, s ktorým sme hádzali na telesnej. Trend vo svete mobilných telefónov bol jasný - zmenšovať a stenčovať.  V reklamných letákoch sa objavovali tie najmenšie a najtenšie mobilné zariadenia až prišiel niekto s grandióznym nápadom. Od tej doby prebieha mutácia mobilov s počítačmi. Keďže vtedajší trend boli rozmerovo malé mobily, prvé smartfóny začali opäť priberať. Keď už bola hrúbka neúnosná a procesor, vnútorná a operačná pamäť plus ďalšie technológie potrebujú svoje miesto, rozmery mobilov začali závratne narastať. Dnes je najvýkonnejšie mobilné telefóny s konfiguráciou lepšou ako počítač, na ktorom píšem tento blog, problém strčiť do vrecka. Aby toho nebolo málo, užívatelia vyhľadávajú rozmerný displej s kvalitnými farbami s kvalitným hardwareom, a tak niekto vymyslel tablety. Potom niekoho ďalšieho napadlo, prečo nespojiť tablet s mobilom a tak do neho strčil SIM kartu. Vzniklo tak neuveriteľne trendové zariadenie s rozmermi oveľa väčšími ako vtedajší mobil, ktorý doniesla do školy moja spolužiačka. Toto zariadenie už nedáte do vrecka ani omylom a v súčasnosti je to najväčší hit v oblasti mobilných technológií. Viac ako ironicky pôsobí možnosť dokúpiť si ku tabletu klávesnicu a myš.

Kto by to bol povedal, že stačilo do počítača strčiť SIM kartu, nosiť mamine okuliare z čias jej puberty a darovať akčnú VHS kazetu do televízie. Aký je ten biznis jednoduchý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?