Ako si vytvoriť hudobný klip 2.0

Autor: Lukáš Zeleník | 18.11.2005 o 16:49 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  3447x

  Urobiť podpriemerný videoklip je náročná úloha. Treba dodržiavať nespočetné množstvo zaužívaných pravidiel a nikdy nemáte zaručené, že výsledok bude skutočne zlý. Ale vytvorenie dobrého a originálneho klipu, si vyžaduje oveľa viac námahy.

Bohužiaľ, tento návod neslúži pre začínajúcich klipmakerov. Prvé pravidlo vytvorenia kvalitného hudobného videa znie: za žiadnych okolností sa neozývajte režisérom! Pretože drvivá väčšina je zdeformovaná skúsenosťami  s nakrúcaním neoriginálnych videoklipov. A ako to už býva, hľadanie talentov je časovo a finančne náročné, a vy musíte rozpočet šetriť na nutnejšie výdavky.
- peniaze musíte bezpodmienečne získať. Tu však narážame na prvý kameň úrazu. Na klip by ste si mali zarobiť predovšetkým hudbou. Ak ste mladá skupina/interpret a robíte kvalitnú hudbu, máte problém. Predajom albumov nezbohatnete. Preto sa musíte  preorientovať na jednoduchý pop, ktorý nikoho neurazí a rádia ho budú bez problémov hrať. Treba si vybrať: buď zlá hudba a kvalitný klip alebo kvalitná hudba bez obrazu (pretože si nezarobíte ani na zlé video)
-  pomocou jednoduchých vyraďovacích hier vymenujete jednotlivých členov štábu, pozostávajúcich z členov vašej skupiny
- ešte raz skontrolujete svoju finančnú situáciu, pretože niektoré nápady v tomto návode si vyžadujú veľkú investíciu

 Krátka zbierka originálnych nápadov:
- pre punkerov:
Musíte byť ironickí a trefní. Punk je už dávno mŕtvy a vedia o tom aj tí, ktorí ho vyznávajú. Pochovajte ho preto aj vy vo svojom hudobnom klipe! Scénu bude tvoriť cintorín. Nakrúcať by sa malo v novembri, aby bolo počasie, čo možno najsychravejšie. Členovia vašej kapely oblečení v oblekoch (číra musia zostať) budú niesť truhlu. V nej sa nachádzajú rôzne punkové relikvie (platne, plagáty, dolámaná gitara, Čučo, nášivky, zicherky...). Hostia na pohrebe budú vaše spriatelené skupiny.

- pre chlapčenské skupiny:
Ani tu vtip neublíži. Vo videoklipe budete hrať fanúšikov a aj samých seba. Partia priaznivcov sa vyberie na váš koncert (samozrejme do preplneného kulturáku). Klip budú tvoriť zábery na váš koncert. V okamihu, ako začnete spievať refrén a na tvárach vašich fanyniek sa zjavia slzy, skupinka fanúšikov (ktorú hráte vy) začne na pódium hádzať rôzne druhy ovocia, zeleniny a iných pokrmov. Klip sa skončí odchodom kapely z pódia v sprievode ochranky.

- pre raperov:
Geriatrický klip – finančne náročný. Sú dve možnosti: buď pôjdete do domovu dôchodcov a angažujete do klipu obyvateľov, alebo využijete maskérov.
Prvý záber: pohľad na vchod klubu. Na pódium prichádza DJ na elektrickom invalidnom vozíku, za nim dvaja raperi, jeden s barlami, druhý po svojich. Obecenstvo tvorí skupinka dôchodcov oblečených v hip – hopovom oblečení, nechýbajú šiltovky, retiazky. Klub je vo vare, objavia sa aj breakeri, samozrejme nad 70 rokov. Všetko sa odohráva vo veľmi pomalom tempe.

- pre metalistov:
Finančne nenáročný klip z lekárskeho prostredia. Stretnutie metalových spevákov na krčnom oddelení. Klip bude zobrazovať liečbu metalistov, ktorí majú problémy s hlasivkami.

- všeobecne využiteľné nápady, bez ohľadu na hudobný štýl:
Titulky na čiernom pozadí. Text budú tvoriť úvahy,  o tom, ako natočiť klip. Aká bude téma, koľko bude stáť, kde sa bude nakrúcať.

Vaša skupina v úlohe parašutistov. Urobíte reálny zoskok z lietadla, pričom každí člen bude mať svoj hudobný nástroj.

Vy v úlohe profesorov. V prednáškovej sále budú študenti, ktorí sa budú na vás podobať. Budete prednášať, ako najlepšie napodobniť vašu skupinu.

Animovaný klip. Tvoriť ho budú striedajúce sa výkresy, na ktorých sú nalepené výstrižky písmen, tvoriace text skladby (forma výhražných listov).

Klip s hlbšou myšlienkou. Zábery na ulicu plnú ľudí. Obraz je zrýchlený, strieda sa deň – noc. Ľudia odhadzujú odpadky na ulicu, postupne sa naplňuje smeťami. Na konci videoklipu bude vidieť iba hlavy ľudí, zahrabaných v odpadkoch.

 V druhej časti príručky Ako si vytvoriť hudobný klip, ste sa dozvedeli, že aj na Slovensku sa dajú tvoriť originálne videá. Teraz už máte kompletný obraz o možnostiach tvorby zlého a dobrého klipu. Na všetko však treba peniaze, preto sa v budúcnosti pokúsim vytvoriť príručku Ako zohnať peniaze na vytvorenie hudobného klipu. Prajem veľa šťastia pri nakrúcaní!

 Ak by mala akákoľvek hudobná skupina/interpret potrebu použiť niektorý z nápadov na hudobný klip, prosím o písomné požiadanie pre práva použiť daný námet. Samozrejme, požadujem malú úlohu vo videoklipe, alebo objavenie sa môjho mena v niektorom zábere. Nárokujem si na vopred dohodnutý podiel zo ziskov nadobudnutých prezentáciou klipu v médiách.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?