Dovolenka v Trapani

Autor: Lukáš Zeleník | 24.8.2010 o 19:42 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  17189x

Obliehanie cestovných agentúr môže poriadne znechutiť človeka túžiaceho po pár dňoch dovolenky. Sklamaní pomerom kvalita/cena sme sa rozhodli s priateľkou zariadiť si dovolenku po svojom. Rozhodnutie nakoniec padlo na staré rybárske mesto Trapani, ležiace na prekrásnej Sicílii.

 

Prvé vdýchnutie tropického vzduchu a pohľad na krajinu. Rád pozorujem rozdiely v prírode, ale aj v kultúre a mentalite národa. Už cesta z letiska sľubuje doteraz neobjavené zážitky. Neúprosným slnkom skúšaná krajina, kde prežijú iba tie najodolnejšie rastliny. Namiesto trávy popri ceste haldy odpadkov. Príbehy o bordelárskych Talianoch  zrejme neklamali.

pristav.JPG

 

erice.JPG

Arabské vplyvy architektúry na Erice

Letisko Birgi je od Trapani vzdialené približne 15 km. Cesta autobusom je prekvapujúcim zážitkom. Namiesto diaľnice krkolomná cesta úzkymi uličkami sicílskych dediniek. Až som na pochybách, či tadiaľto vedie bežná autobusová trasa.

noha.JPG

 

lodky.JPG

Severné pobrežie Trapani

Hotel máme asi 2 minúty od autobusovej stanice. Vynikajúca pozícia, keďže 5 minút chôdze je na jednu stranu pláž, na druhú prístav a na tretiu historické centrum mesta.  Na recepcií sa stretávame s poslednými anglicky hovoriacimi Talianmi.

Do Trapani sme dorazili 16.augusta, kedy vrcholil taliansky štátny sviatok, ktorý pripadá na 15.augusta. V praxi to znamená, že celé mesto je vyľudnené a obchody sú zatvorené aj mimo siesty (13:00 - 16:00), čo pre nepripravených Slovákov spôsobilo problémy s pitnou vodou. Človek ocení vymoženosť napiť sa doma z vodovodného kohútika až potom ako zaplatí 1,50 € za liter a pol čistej vody.

trapanizerice.JPG

Pohľad na Trapani z Erice, v pozadí Egadské ostrovy

 

more.JPG

 

plaz1.JPG

 

firework.JPG

Po zotmení sa v tento deň všetko otočilo. Taliani zaplnili ulice, dopravný organizovaný chaos zažíval svoju špičku o 22:30 a mesto ukázalo, ako vie južanská krv oslavovať a zabávať sa. Hluk a hudba nás prilákali na Corso Vittorio Emanuele, čo je asi najkrajšia ulica v starom Trapani s množstvom kostolov a katedrál. Chtiac, či nechtiac sme sa stali súčasťou masívneho oslavujúceho davu, ktorý pomalým krokom nasledoval veľkú sochu Panny Márie. Tento pochod pokračoval za sprievodu veselo hrajúcej kapely hlavnými ulicami centra mesta, až sa zastavil v Duomo di Trapani. Ohromení atmosférou sme sa presunuli do prístavu, kde oslavy vyvrcholili famóznym ohňostrojom nad morom na pozadí s Egadskými ostrovami. To že stredomorským krajinám robí problém šetrenie potvrdil aj fakt, že celá tá krása trvala hodinu!

zbusu2.JPG

Sicília nie je iba more a pláže, ale aj hory

 

ulicky.JPG

Sicília sú aj úzke uličky

Trapani je vynikajúcim východiskovým bodom pre podniknutie výletov po okolí. Nádherné pohľady na prechádzkach po promenádach alebo pri ležaní na plážach sprostredkúvajú z azúrového mora vynárajúce sa spomínané tri Egadské ostrovy. Keďže Trapani má pomerne veľký prístav, prístup na ne je veľmi jednoduchý. Komu by to nestačilo, môže sa loďou vybrať na Maltu, alebo až do Tuniska.

Sicília nie sú iba more a pláže, ale aj hory a poriadna dávka histórie. To všetko nájdete na kopci týčiacom sa nad Trapani, kde vo výške 750 m.n.m. leží stredoveké mesto Erice. Možnosti ako sa tam dostať sú dve. Buď vás tam odvezie lokálna linka AST (Azienda Siciliana Transporti) krkolomnými serpentínami, alebo zvolíte lanovku (cableway/funivia), ktorá premáva nepretržite celý deň. My sme zvolili druhý spôsob, ktorý ponúka dych berúce pohľady na túto skvostnú časť Sicílie.

katuska.JPG

 

vyhlad1.JPG

Pohľad na severné pobrežie Sicílie z Erice

Počiatky Erice siahajú až do antických čias a prechádzka týmto viac-menej skanzenom ponúka pohľad na kombináciu gréckej, rímskej a arabskej architektúry. Treba sa však pripraviť na poriadny nával turistov a na výrazne klzký povrch strmých uličiek. Ak zvládnete tieto dva body potom vás čaká nevšedná prechádzka poriadnym kusom histórie. Hlavným cieľom prechádzky je hrad Pepoli postavený za čias Saracénov. Okrem histórie ponúka Erice aj skutočne nezabudnuteľný kruhový výhľad na Sicíliu, ktorý obsiahne veľkú časť severného a západného pobrežia.

Ak vás objavovanie historických zákutí Sicílie pri teplote 36°C unavuje, potom si treba oddýchnuť na pláži. A to rovno na podľa turistických bedekrov jednej z najkrajších v Stredomorí! San Vito Lo Capo sa nachádza 1 hod 20 min. od Trapani. Absolvovať túto cestu sa oplatí nielen kvôli samotnému miestu, ale aj pre úžasnú autobusovú trasu vedúcu po pobreží a medzi početnými horami.

funivia.JPG

Lanovka z Trapani do Erice

 

pepoli.JPG

Hrad Pepoli na Erice

Kým v Erice sa treba pripraviť na nával turistov, tu treba počítať s inváziou. San Vito Lo Capo je totiž vychyteným letoviskom najmä pre Talianov, takže ak nemáte radi masovosť festivalov, ruky preč! Aj napriek tomu, krásny jemný piesok, priezračné azúrové more a ako bonus monumentálna hora s početnými jaskyňami. Jedno z najkrajších a najpôsobivejších miest, aké som kedy navštívil. Ak je vám predsa len bližšia intimita a väčší pocit súkromia, netreba chodiť tak ďaleko. Trapani je z troch strán obklopené morom a nachádza sa tam dostatočný počet pláži. Rozmerovo rôznorodé, verejné aj platené, čisté a aj špinavé. Komu vadí piesok dokonca aj kamenné. Keďže mesto leží na západnom cípe Sicílie, treba pre jeho otvorenú polohu počítať s neustálym vetrom. Či už fúka, alebo nie, samotné Trapani toho ponúka z turistického hľadiska skutočne dosť. Okrem pláži a čistého mora je tu čo obdivovať.

sanvito.JPG

San Vito Lo Capo

Pôsobivé výhľady ponúka prechádzka po promenádach na severnom pobreží. Azúrové Stredozemné more narážajúce do starých múrov mesta, mix arabskej a talianskej architektúry, s pribúdajúcimi krokmi vynárajúci sa cíp Torre de Ligny. To sú len niektoré obrazy, ktoré zapôsobia. Alebo sa môžete vybrať do prístavu, ktorý býval dôležitou obchodnou križovatkou za čias fénickej ríše a pozorovať svojský svet námorných vlkov. Odtiaľ je to už len pár krokov do historického centra mesta, kde má každá úzka ulička svojské kúzlo a dostatok priestoru pre šialených talianskych vodičov.

Okrem architektúry a atmosféry mesta treba vyskúšať sicílske reštaurácie, ktorých je tu neúrekom. Ak to však nestihnete do 13:00, musíte si počkať do 19:00, kedy väčšina z nich opäť otvára.

ulicka2.JPG

 

zbusu1.JPG

Ak sa rozhodnete preskúmať kúzlo tejto nevšednej dovolenkovej destinácie, na záver vám ponúkam niekoľko linkov:

  • Autobusy z letiska do Trapani (1 cesta 4,50 €)
  • Autobusy z Trapani do Erice
  • Lanovka na Erice (spiatočný 6 €)
  • Autobus do San Vito Lo Capo (1 cesta 3,70 €)

 

lietadlo.JPG

Arrideverci Trapani!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?