Slovenská hudba v roku 2009

Autor: Lukáš Zeleník | 20.1.2010 o 18:03 | (upravené 20.1.2010 o 22:05) Karma článku: 6,29 | Prečítané:  2319x

Slovenská hudobná scéna, je pre veľa ľudí len veľmi ťažko stráviteľné slovné spojenie. Aj napriek tomu sa na nej dejú zaujímavé veci, ktoré by bolo vhodné zrekapitulovať si. Pokus o prekonávanie roku 2008 bol vopred prehratým bojom. Práve v tomto období vyšlo niekoľko veľmi zaujímavých a dôležitých albumov, z ktorých treba vyzdvihnúť najmä počiny od Noisecut, Longital, Lavagance, Foolk, Karola Mikloša a Jána Boleslava Kladiva. Ako to teda vyzeralo v uplynulom roku?

Tak ako v iných (podstatnejších) oblastiach, to bol aj pre slovenskú hudbu rok krízový. Najviac to pocítili organizátori jedného z našich najväčších festivalov Hodokvas, ktorí sa rozhodli podujatie nezorganizovať, aby zachránili jeho existenciu do budúcnosti. Najväčšie a najpopulárnejšie hudobné podujatie organizované na Slovensku prežilo najkritickejší ročník v celej jeho histórii. Bažant Pohoda bola prerušená po tragickom páde veľkokapacitného stanu, spôsobeného veternou smršťou, ktorá sa prehnala trenčianskym letiskom. Bilancia dvaja mŕtvi, desiatky zranených. Táto tragédia mala o to horkejšiu príchuť, že festival práve prežíval najúspešnejšie obdobie, program sa rozšíril do štyroch dní a padol aj divácky rekord - 35 000 návštevníkov.

Kvalitatívne hodnotenie našej scény sa uplynulý rok nekonalo. Aurel - slovenský ekvivalent pre grammy sa totiž neuskutočnil. Zdôvodnenie? Kríza. Tak nám zostalo iba klasické ľudové hlasovanie vo forme Slávika. Inými slovami tradičná zostava víťazov reflektujúca názory ľudí, ktorí hudbu vnímajú iba ako ruch medzi blokmi dopravných správ. Posledným mohykánom ocenení zachytávajúcich závan nového diania na skostnatenej hudobnej scéne sú Radio_Head Awards, ktoré tento rok ocenia najlepší album, najlepší singel, najlepšieho nováčika a najlepšiu koncertnú kapelu na základe diváckeho hlasovania.

 

B Complex - Beautiful Lies

 

Bublina okolo hip hopu spľaskla rýchlejšie ako sa nafúkla. Raperi zmizli z médií, prestali sa masovo vydávať albumy a organizovať koncerty. Čaro a popularita z rebélie a z odporu voči spoločnosti vystriedali biznis, párty a pokusy o kopírovanie trendov. Pravdaže, aj v tomto prípade tu máme posledného mohykána. Rytmusa ale už dávno nemôžeme považovať za účastníka hry zvanej hip hop. Naopak rok 2009 bol veľmi úspešný pre iný žáner. Drum´n´bass sa úspešne vyhýba záujmu médií a v tejto tichosti sa podarilo niektorým slovenským interpretom to, po čom túžia tie najväčšie hviezdy našej populárnej hudby - prerazenie v zahraničí. L Plus, SoundphreakersB Complex sa upísali prestížnym britským vydavateľstvám, z čoho pramení nielen booking v rámci celej Európy, ale napríklad aj hranie skladieb v britskom rádiu BBC Radio 1. Poslednému menovanému - B Complex zastrešenom pod krídlami Hospital Records sa navyše podarilo nahrať jednu z najlepších dnb skladieb tohto roku v rámci celosvetového meradla (Beautiful Lies).

 

1

 

 

The Autumnist - The Shore feat. Tracy Miller

Konečne sa teda dostávame k tomu, čo si zaslúži pozornosť v rámci uplynulého roka. Projekt Abuse zmenil názov na The Autumnist a nahral vážneho kandidáta na titul album roka. Eponymný album vás pohltí svojou klaustrofobickou atmosférou niekde na pomedzí trip hopu, experimentálnej elektroniky a filmovej hudby.

Povšimnutie si zaslúži aj debut od EA, ktorí svoj album Way To Choose ponúkli ako free download. Označte to ako chcete, či už downtempo, nu jazz alebo neo soul, je to však zaplátanie diery vzniknutej vďaka lenivosti Veneeru s tvorbou nového materiálu.

Svoj debut ponúkli Talkshow, ktorí vznikli na troskách kapely Nič nové. Pre kapelu idúcu po britskej vlne to bol veľmi úspešný rok, keďže okrem turné s Lavagance stihli robiť predkapelu The Horrors a taktiež si zahrali ako jediný slovenský zástupca na rakúskom festivale Frequency. Album  je veľmi príjemným prekvapením, na ktorom sa chalanom podarilo skĺbiť svoj profesionálny prístup s nasledovaním trendov a vytvorili zaujímavé zoskupenie skladieb s označením psychadelic rock.

 

HAFNER & BEYUZ - Gastrobrekeke Ft Orion

Najdivnejší úkaz na našej scéne je bezpochyby Hafner. Ešte horšie je, že práve jemu sa podaril nahrať jeden z najprekvapujúcejších albumov uplynulého roka - Haf & Beyuz - Moderný spevák. Určite to nie je pre každého, a nájde sa málokto, čo nájde v tomto počine aspoň trochu umenia. Ale aj z rapu sa dá robiť sranda a hlavne vtedy, ak je niekto absolútne netalentovaný.Taký zlý album, až je chytľavý tu ešte nebol.

 

Modré hory - Medzi letom a zimou

Ak chcete talent, inteligenciu, umenie a odkaz, tak potom sú tu Modré hory a ich posledný počin Dobré slohy 2. Posledný doslovne, pretože toto zoskupenie už neexistuje, ale Bene s Lyrikom sa možno opäť raz stretnú.

 

Longital - Voyage

 

 

Vec - Funkčný veterán (Emonoizboys Remix)

Rok 2009 priniesol aj dva vynikajúce remixové albumy. Prvým je Revoyaged od Longital a druhým Funkčné remixy od Veca. V prvom prípade ide o nový elektornickejší pohľad na poetickú hudbu dvojice Longital, v prípade druhom o konštatovanie, že Vecov album sa dá konečne počúvať.

 

Lavagance - I Like This Temper

No a na záver ukončíme výpočet skupinou Lavagance, ktorá sa odhodlala na ťažké experimentovanie. Rozľahlé kompozície a neortodoxný pohľad na alternatívny rock sa ozývajú na albume I Like This Temper, o ktorého produkciu sa postaral Eddie Stevens, producent Zero 7 alebo Moloko.

2009 rok krízy, tragédií, pádov, neúspechov ale aj kvalitnej práce a nádeje do budúcnosti. Bude rok 2010 pre slovenskú hudbu prelomový?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?