Ako si vytvoriť hudobný klip

Autor: Lukáš Zeleník | 15.9.2005 o 17:32 | Karma článku: 8,80 | Prečítané:  2224x

    Hovorí sa, že slovenskú pesničku spoznáte aj bez toho, aby v nej zaznelo čo len jediné slovo po slovensky. Bicie sú akési tlmené, efekty nesúrodé, vokály príliš nahlas – jednoducho neznie to, ako každá priemerná nahrávka z Veľkej Británie alebo USA. Zvukári sa môžu snažiť akokoľvek, ale ak sa neinvestujú peniaze do kvalitnejšieho vybavenia štúdií, nič lepšie z toho nepolezie. A hudobný klip? Ten spoznáte už po prvom zábere a nepodarenom strihu...

    Ak sa chcete venovať režírovaniu klipov pre slovenských hudobných interpretov a nič vám nehovoria slová ako invenčnosť a progres, tu je stručný návod, ako nevybočovať z radu ostrieľaných klipmakerov:

 

-          najdôležitejší je nápad. Na výber máte dva osvedčené návrhy: klip s bielym pozadím a tzv. frontman klip

-          pri návrhu č. 1 budete potrebovať nejaký rozostavaný objekt, pretože peniaze na štúdio nie sú

-          pri verzií č. 2 potrebujete člena skupiny, ktorý je považovaný za lídra, alebo si vyberiete toho z najmenšou hlavou – spotrebujete menej make upu (každý ušetrený halier sa zíde)

-          štáb nepotrebujete. Väčšinu práce zvládnete sami, či už je to tvorba scenára, osvetlenie, občerstvenie pre účinkujúcich, postprodukcia...

-          režisér predsa len musí niekoho riadiť a preto si zaobstaráte kameramana. Ak máte potomkov, o všetko je postarané. Čím je dieťa mladšie, tým má menej sily a bude mať problém udržať digitálnu kameru v rukách. Vy tak získate alternatívne zábery.

-          ak tvoríte frontman klip, musíte vybrať vhodné exteriéry – samozrejme niekde v okolí. Vyberiete si les, mesto alebo vodnú nádrž. Kameraman bude snímať frontmana z bezprostrednej blízkosti, tak aby väčšinu záberu tvorila iba jeho hlava. Snímanie okolitých javov nie je dovolené.

-          snažte sa prácu dokončiť, čo možno najskôr. Čím viac to bude trvať, tým dlhšie budete musieť počúvať tú priemernú skladbu, na ktorú klip točíte.

-          čím viac klišé v klipe použijete, tým lepšie. Nezabudnite v poslednom zábere na romantický pohľad interpreta, prípadne padajúce lístie, prelet orla, dúhu, či jagajúce sa more (v našom prípade vodnú nádrž).

-          dôležitá vec, ak tvoríte klip s bielym pozadím. Treba komparzistov (komparzistky). V rámci šetrenia rozpočtu zájdete na najbližšiu strednú školu, kde požiadate niekoľko študentiek o spoluprácu. Oklamete ich menom interpreta (použijete niekoho, kto je v súčasnosti v kurze). Študentky ponuku s radosťou príjmu a to bez nároku na honorár. Keď ich priveziete na miesto natáčania, budú spočiatku sklamané, že ich tam nečaká sľúbená hviezdička. Potom sa uspokoja s tým, že predsa budú v televízií, čo je snom každého teenagera.

-          postprodukčné práce budú minimálne. Všetko ste natočili na jeden záber, pretože je to teraz v móde a úpravu videa aj tak neurobíte, pretože nevlastníte legálny software.

-          posledným krokom bude rozmnoženie videa. Budete potrebovať päť kusov DVD médií, tri pre hitparády, jedno pre hudobnú televíziu a jedno pre skupinu

-          poprosíte skupinu, aby vás odporučila ich známym

 

    Máte to za sebou. Vytvorili ste ďalší z klipov, ktorý dokonale zapadne do nekonečného radu slovenských hudobných videí, s ktorými sa každodenne stretávame v televíziách. A ak budete mať šťastie, možno získate Aurela. Prajem vám ho.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?