Tallinn - estónsky prímorský skanzen

Autor: Lukáš Zeleník | 3.9.2009 o 22:11 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  3107x

Ak sa opýtate Fínov, čo si ako prvé vybavia, keď počujú Tallinn, zrejme by to bolo - lacný alkohol. Je to naozaj tak, pre Fínov, pre ktorých je alkohol takmer národnou tradíciou je estónska metropola rajom. Všetko sa to začína na výletných lodiach. Vzdialenosť medzi Helsinkami a Tallinnom zvládne obrovská výletná loď za približne tri hodiny. Spiatočný lístok na takúto plavbu stojí 10 EUR, čo je almužna, za to, koľko zážitkov vám táto cesta ponúkne. Priamo na lodi sa začína nákupná horúčka Fínov a priľahlých národností, pretože v medzinárodných vodách je tovar oslobodený od daní. V Duty Free Shops nájdete všetko, po čom hrdlo a žalúdok ráči.

Ísť do Tallinnu iba kvôli lacnému pivu a vodke by bola obrovská škoda. Veľkou chybou by bolo aj pomyslenie, že v post sovietskej republike na vás čakajú hrdzavé Lady, zašednuté činžiaky a nepríjemný domáci v baraniciach, ktorí sa dostanú do vytrženia, keď vidia ako fajčíte Marlborky.

 

panorama

Historické centrum mesta

 

1

 

Estónsko je pre Slovákov stále veľká neznáma a táto krajina sa zaraďuje skôr medzi cestovateľsky exotické destinácie. Dôvodom je najmä komplikovanosť dopravy, ktorá je pre pobaltské krajiny viac než problematická.  Už prvý pohľad na Tallinn je prekvapujúci a temný opar minulosti okamžite rozptýlený. Na jednej strane mesta moderný downtown s výškovými budovami, na druhej strane historické centrum. Pekne oddelené, vzájomne neprelínajúce sa, nekaziace dojem jeden z druhého. Urbanisti Bratislavy by zrejme mali sem tam aj vycestovať ďalej ako do Viedne a inšpirovať sa.

 

Jannov kostol

Kostol sv. Jána - pomyselná hranica medzi moderným a historickým mestom

 

Kiek in de Kok

Veža so starogermánskym názvom Kiek in de Kök

 

pohladzveze

Pohľad z veže na Staré mesto

 

Prvý pohľad z úpätia lode môže byť niekedy aj klamlivý, predsa len, v scenérii príbojových vĺn a krúžiacich čajok privádzajúcich kolos do prístavu, môže len málo čo vyzerať zle. Pri druhom pohľade zistíte, že obavy po post komunizme boli zbytočné. V Tallinne je cítiť výrazný vplyv všetkého fínskeho. Moderný štýl severskej architektúry, neónové nápisy na obchodoch a dokonca aj ľudia. Je to spôsobené pravdepodobne aj jazykom, pretože estónčina patrí do ugrofínskej vetvy. To znamená, že estónčina má veľmi blízko ku fínčine a už so základnými znalosťami fínskeho jazyka dokážete zachytiť podobné slová. Druhou možnosťou je, že Estónsko bolo dlhé storočia pod nadvládou Rusov a po rozpade ZSSR sa Estónsko snažilo vymaniť sa z pod vplyvu všetkého ruského. Obchodná cesta a hlavne vzdialenosť s Helsinkami im k tomu výrazne pomohla.

 

nevskeho

Katedrála Alexandra Nevského

 

nevsky2

 

Časom však zistíte, že snaha podobať sa na Helsinki je len okatá. Severská dokonalosť sa vytráca pri pohľade na vychodené cestičky na trávnatých plochách, na popísané steny, otrhané plagáty a najmä na smeti na chodníkoch v historickom centre mesta. S angličtinou to tiež nejde tak ľahko ako vo Fínsku, ale určite je to stále lepšie ako v Bratislave. Ak už spomínam Bratislavu, v Tallinne nájdete na každom kroku obchod so suvenírmi, kde si môžete kúpiť vlajky, tričká, tradičné predmety. Hustota týchto obchodov je naozaj veľká a je len smutné, že ak si chce turista v našom hlavnom meste kúpiť slovenskú vlajočku, nemá to vôbec ľahké.

 

namestie

Jedna z ulíc pri hlavnom námestí

 

pohlad2

Zamračený Tallinn z vyhliadky v Starom meste

 

pohlad3

Pohľad na nový Tallinn

 

pohlad4

Pohľad na historický Tallinn

 

Čo v Tallinne najviac očarí je historické centrum mesta patriace k svetovému dedičstvu UNESCO. Ako správne prímorské mesto ho zdobí opevnenie a pozostatky starobylého hradu, z ktorého sa zachovalo len niekoľko veží. Skutočným skvostom je Katedrála Alexandra Nevského, ktorá je asi najvyhľadávanejšou atrakciou mesta. Ide o pravoslávnu katedrálu vyzdobenú v ruskom architektonickom štýle s klasickými cibuľkami na vežiach. Ďalšími významnými pamiatkami sú starodávne kostoly Sv. Olava a Sv. Mikuláša. Historické centrum tvorí systém úzkych romantických uličiek  a námestí vzájomne výškovo odstupňovaných, čo vytvára veľmi dobrý dojem.

V Tallinne žije iba 400 tis. obyvateľov, ale napriek tomu je to veľmi rušné mesto s preplnenými cestami a plnými nákupnými bulvármi. Prímorská pozícia z neho robí veľmi atraktívne hlavné mesto, ktoré ma čo ponúknuť turistom, ktorí vyhľadávajú nevšedné destinácie.

 

olavs

Najvyššia katedrála v Tallinne - Katedrála sv. Olava

 

panorama

Tallinn z odplávajúcej lode

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?