Helsinki - biela perla severu

Autor: Lukáš Zeleník | 19.6.2009 o 13:50 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  4313x

Už po prvej prechádzke po Helsinkách zistíte, že metropola Fínska je nezvyčajné hlavné mesto. Prímorská biela perla severu vás neohromí množstvom historických pamiatok ani ultramoderným downtownom plného mrakodrapov. Čaro tohto neveľkého mesta spočíva v atmosfére a jedinečnej symbióze prírody so zástavbou.

Helsinki sú veľmi pokojným mestom. Až zabudnete na to, že ste v metropole. Ruch sa sústredí a kumuluje v hypermodernej autobusovej hlavnej stanici Kamppi, priľahlom námestí a v architektonicky zaujímavo riešených nákupných centrách Stockmann a Forum. Architektúra severských krajín nemá takmer nič spoločné so stredoeurópskou a mestá majú úplne odlišnú tvár ako tie nachádzajúce sa za Baltickým morom.

 

1

Nezamknuté bicykle na každom kroku - typické Helsinki

 

 

2

 

Nevšednou súčasťou mesta sú oázy pokoja tvorené nespočetným množstvom parkov. Stačí prejsť pár metrov a už sa nachádzate pri jednom z mnohých zálivov, kde si môžete na vyhriatych skalách vychutnávať prekrásny výhľad a absolútny kľud. V metropolitnej oblasti, ktorú tvorí konglomerát miest Helsinki, Espoo, Vantaa a Kauniainen pritom žije pätina obyvateľov Fínska. V Helsinkách sa nachádza šesť univerzít, ale aj napriek tomu všetkému je veľmi jednoduché nájsť si svoje miesto ticha. Netreba sa vôbec pozastavovať nad čistotou na uliciach, nikde ani stopa po grafitoch a otrhaných bilboardoch a k tomu všetkému sa pridáva absolútna bezpečnosť a nulová kriminalita.

 

3

 

 

4

Kľud na ostrove Lautasaari

 

V období od októbra do februára zúri v tejto časti Európy severská zima, čo mimo iného znamená, že krajina je zahalená do deprimujúcej tmy. Helsinki vtedy očaria hrou svetiel. Či už množstvom neónových nápisov na budovách, prekrásne vyzdobenými námestiami, alebo žiariacou dominantou mesta - mohutnou Alexandrovou katedrálou. Neďaleko sa nachádza aj ďalšia významná stavba - pravoslávna Uspeckého katedrála. Ak chcete navštíviť jeden z najneobvyklejších kostolov na svete, určite vyhľadajte Temppeliaukio - kostol vytesaný v skale.  V meste sa nachádza taktiež viac ako 80 múzeí a galérií. Za všetky vyzdvihnem kontroverznú a nekonvenčnú Kiasmu - národné múzeum moderného umenia, ktoré zvonku aj zvnútra sľubuje zaujímavý estetický zážitok. Rovnaký zážitok predstavuje aj návšteva Olympijského štadióna, kde sa konali Olympijské hry v roku 1952. Za 2 EUR sa môžete vyviesť výťahom do 72m vysokej veže štadióna a pokochať sa neopakovateľným pohľadom z najvyššieho bodu Helsink.

 

5

72 m vysoká veža Olympíjskeho štadióna v Helsinkách

 

 

6

 

 

7

 

Najnavštevovanejšou destináciou Helsink je najstaršia zachovaná námorná pevnosť v Európe - Suomenlina. Je umiestnená na ôsmich ostrovov, ktoré tvoria akési predmestie Helsink a je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Ďalším zaujímavým ostrovom je Seurasaari, kde sa nachádza skanzen a je zároveň aj prírodnou rezerváciou, kde jedinými obyvateľmi je vtáctvo všemožného druhu. Mojim tipom a zároveň najobľúbenejším miestom v Helsinkách je ostrov Lautasaari nachádzajúci sa medzi Espoo a hlavným mestom. Je to miesto plné prekrásnych výhľadov a nekonečného pokoja.

 

7

"Vtáčí" ostrov Seurasaari

 

 

8

Pohľad na mestskú časť Kallio

 

Čo je na Helsinkách najlepšie? Kompaktnosť. Všetko je tam blízko a celé Helsinki sa dajú v pohode prejsť po svojich za jediný deň. Najlepšie je však využiť bicykel a vybrať sa po sieti výborne navrhnutých cyklistických chodníkov. Ďalšie plus. Hlavné mesto Fínska má skvelú geografickú polohu, vďaka ktorej sa za pár EUR dostanete obrovskými výletnými loďami do estónskeho Talinnu alebo švédskeho Štokholmu.

Helsinki by som charakterizoval ako mesto mladých inžinierov, mesto plné funkcionalistickej a modernej architektúry. Odporúčam ho navštíviť počas letných mesiacov, kedy naplno ukáže svoje možnosti. Je si tam čo zamilovať.

 

9

Alexandrova katedrála počas študentskej oslavy Vappu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?