Na love stavebných inžinierov

Autor: Lukáš Zeleník | 28.9.2008 o 15:45 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  2000x

Čím viac semienok zasadíte, tým väčšiu úrodu zožnete. Zrejme podobným heslom sa riadilo vedenie Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity, keď tento rok prijalo o 40% viac prvákov ako minulý akademický rok.  Otázkou je, či ide o trend zvyšovania počtu nových stavebných inžinierov, ktorých je v praxi nedostatok, alebo len využívanie zlého systému financovania vysokých škôl.

Je nepopierateľné, že technické odbory to majú v atraktivite ťažšie ako humanitné vedy. Štúdium je náročnejšie, zahŕňa matematiku, fyziku, mechaniku, či chémiu a technika je menej vyhľadávaná u ženskej populácie, čím odpadá značná časť perspektívnych mladých študentov. Najjednoduchšou cestou je zrušenie prijímacích pohovorov. Na rovnakú politiku pristúpila Stavebná fakulta ŽU približne pred troma rokmi a od tohto obdobia sa počet nových študentov neustále zvyšuje.

Pre porovnanie, v ak. roku  2005/2006, kedy som začal štúdium na SvF bolo prijatých okolo 250 študentov, tento rok je to takmer 400 prvákov. Fakulta sa stáva zálohou pre stredoškolákov, ktorí sa nedostali na iné vysoké školy. Kvalita študentov už dávno nie je prvoradým cieľom, najdôležitejšia je kvantita. Tento prvok je jeden z primárnych faktorov choroby slovenského vysokého školstva. Minister školstva Ján Mikolaj (zhodou okolností vyučuje na SvF v Žiline) prišiel s návrhom zlučovania univerzít do väčších celkov, ktorý by ale vôbec neriešil otázku kvality študentov a absolventov. Ďalšie zaujímavé číslo je počet študentov zapísaných do 1. ročníka inžinierskeho štúdia: 68. V roku 2005/2006 nás začínalo približne 50 študentov v odbore Cestné staviteľstvo, bakalárske štúdium ukončilo 9. Ďalšou výhodou pre fakultu plynúcou z vysokého počtu študentov sa stáva väčšie množstvo ľudí, ktorí opakujú ročník a sú tak nútení platiť za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.

Najmarkantnejší problém je nedostačujúca kapacita internátov. Každý prvák ma totiž garantované ubytovanie, čo je ale pokrytectvom pre starších študentov, ktorí na úkor zvyšujúceho sa počtu strácajú možnosť bývania na internátoch. Jediným údajom pre zostavovanie poradovníka na ubytovanie je vzdialenosť. Do úvahy sa neberie taká dôležitá vec ako študijné výsledky. Vznikajú tak paradoxné situácie, že prvák z Púchova alebo študent - nezmar, ktorý študuje 7 rokov a je stále druhák, ale je z Topoľčian internát majú, ale štvrták z Námestova s vynikajúcimi výsledkami nemá nárok na ubytovanie. Aby internáty vydržali nápor nových ubytovaných, na izby sa prerábajú kuchynky, posilňovňa, či  študovne. To však nevidí vedenie fakulty, ktoré si zrejme dostatočne neuvedomuje dôsledky.

V súčasnosti je všetko nastavené pre ľudí, pre ktorých je štúdium iba druhoradý produkt života študenta vysokej školy. Sú zrušené zápočty, na úspešné zvládnutie skúšky je potrebných už len 50 bodov, je znížený počet kreditov pre postup do vyššieho ročníka plus ekonomické výhody akými je lacné ubytovanie, dotované jedlo a zľavnené cestovné. Ak si fakulta zakladá na dobrom mene vyprodukovaných stavebných inžinierov mala by radikálne zmeniť politiku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?