reklama

Na love stavebných inžinierov

Čím viac semienok zasadíte, tým väčšiu úrodu zožnete. Zrejme podobným heslom sa riadilo vedenie Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity, keď tento rok prijalo o 40% viac prvákov ako minulý akademický rok.  Otázkou je, či ide o trend zvyšovania počtu nových stavebných inžinierov, ktorých je v praxi nedostatok, alebo len využívanie zlého systému financovania vysokých škôl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Je nepopierateľné, že technické odbory tomajú v atraktivite ťažšie ako humanitné vedy. Štúdium je náročnejšie,zahŕňa matematiku, fyziku, mechaniku, či chémiu a technika je menej vyhľadávanáu ženskej populácie, čím odpadá značná časť perspektívnych mladýchštudentov. Najjednoduchšou cestou je zrušenie prijímacích pohovorov. Na rovnakúpolitiku pristúpila Stavebná fakulta ŽU približne pred troma rokmi a od tohtoobdobia sa počet nových študentov neustále zvyšuje.

Pre porovnanie, v ak. roku 2005/2006, kedy som začal štúdium na SvF boloprijatých okolo 250 študentov, tento rok je to takmer 400 prvákov. Fakulta sastáva zálohou pre stredoškolákov, ktorí sa nedostali na iné vysoké školy.Kvalita študentov už dávno nie je prvoradým cieľom, najdôležitejšia jekvantita. Tento prvok je jeden z primárnych faktorov choroby slovenskéhovysokého školstva. Minister školstva Ján Mikolaj (zhodou okolností vyučuje naSvF v Žiline) prišiel s návrhom zlučovania univerzít do väčšíchcelkov, ktorý by ale vôbec neriešil otázku kvality študentov a absolventov.Ďalšie zaujímavé číslo je počet študentov zapísaných do 1. ročníka inžinierskehoštúdia: 68. V roku 2005/2006 nás začínalo približne 50 študentov v odboreCestné staviteľstvo, bakalárske štúdium ukončilo 9. Ďalšou výhodou pre fakultu plynúcouz vysokého počtu študentov sa stáva väčšie množstvo ľudí, ktorí opakujúročník a sú tak nútení platiť za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najmarkantnejší problém je nedostačujúcakapacita internátov. Každý prvák ma totiž garantované ubytovanie, čo je alepokrytectvom pre starších študentov, ktorí na úkor zvyšujúceho sa počtustrácajú možnosť bývania na internátoch. Jediným údajom pre zostavovanieporadovníka na ubytovanie je vzdialenosť. Do úvahy sa neberie taká dôležitá vecako študijné výsledky. Vznikajú tak paradoxné situácie, že prvák z Púchovaalebo študent - nezmar, ktorý študuje 7 rokov a je stále druhák, ale je z Topoľčianinternát majú, ale štvrták z Námestova s vynikajúcimi výsledkami nemánárok na ubytovanie. Aby internáty vydržali nápor nových ubytovaných, na izbysa prerábajú kuchynky, posilňovňa, či študovne.To však nevidí vedenie fakulty, ktoré si zrejme dostatočne neuvedomujedôsledky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti je všetko nastavené preľudí, pre ktorých je štúdium iba druhoradý produkt života študenta vysokejškoly. Sú zrušené zápočty, na úspešné zvládnutie skúšky je potrebných už len 50bodov, je znížený počet kreditov pre postup do vyššieho ročníka plus ekonomickévýhody akými je lacné ubytovanie, dotované jedlo a zľavnené cestovné. Aksi fakulta zakladá na dobrom mene vyprodukovaných stavebných inžinierov mala byradikálne zmeniť politiku.

Lukáš Zeleník

Lukáš Zeleník

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  72x

Autor má 37 rokov, má svoju rodinu, staviteľstvo, cestovanie a umenie, má svoju Prievidzu a cíti sa šťastný. Zoznam autorových rubrík:  ReportMoje (vý)tvoryJa a (môj) svetCulturePíšem - nemyslímNázory, komentáreZivot na hrude britskejElämä SuomessaZivot na hrude britskej 2SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu