Afu-Ra: Blamáž v Trenčíne

Autor: Lukáš Zeleník | 28.10.2007 o 19:21 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  2133x

     Blamáž, hanba, nedôstojnosť, arogancia. Asi len takýmito slovami sa dá opísať správanie sa slovenských hudobných „fanúšikov" hudby na včerajšom koncerte v Trenčíne.

     Slovensko bolo dlho ignorované zo strany zvučných mien hudobného priemyslu. V priebehu posledných rokov sa situácia výrazne zmenila a takmer každý mesiac máme možnosť navštíviť koncert väčšej alebo menšej zahraničnej hviezdy popu, rocku, jazzu, elektroniky, či rapu. Štýlová rozmanitosť a možnosť výberu je neprimeraná nášmu miniatúrnemu hudobného trhu. Je teda zaujímavé, prečo si hudobníci všímajú malú krajinu, kde sa navyše občas stretnú s diváckym nezáujmom.

     Správanie sa fanúšikov je zvláštne. Niekedy dokážu vypredať koncert v priebehu pár okamihov, inokedy sa organizátori trasú, či vôbec bude mať umelec pre koho hrať. Laibach, Simply Red, či predchádzajúce ročníky Wilsonicu sa museli vyrovnávať s poloprázdnou sálou, na tohtoročný Hodokvas s hviezdami ako Placebo a Korn prišlo iba 16 000 ľudí a stalo sa aj, že koncert musel byť zrušený pre totálny nezáujem divákov. Agentúra Pohoda chcela zorganizovať revanš za zrušený koncert reggae umelca Macka B na festivale Pohoda v roku 2005. Prizvali si k tomu aj legendu Morgana Heritage, žiaľ pár dni pred akciou museli organizátori skonštatovať, že sa v predpredaji predal počet lístkov zrátateľný na prstoch dvoch rúk.

     Hip hopová legenda Afu-Ra včera poctila Trenčín svojou návštevou. Umelec, ktorý spolupracoval s takými menami ako DJ Premiere, Guru, Kymani Marley alebo Gentleman patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čo svetová rapová scéna ponúka. Pravda, nejedná sa o nijakého médiami pretláčaného interpréta. V jeho klipoch sa neobjavujú sporo odeté chicks, drahé autá a nijaké gestá.

     To čo predviedli slovenskí fanúšikovia sa nedá nazvať inak ako blamáž. Na Afu-Ru, človeka, ktorý so svojimi singlami okupuje popredné miesta amerického oficiálneho Billboard Chart, vypredáva kluby, býva headlinerom veľkých európskych festivalov, sa v klube Piáno „tlačilo" neuveriteľných 40! ľudí. Treba poznamenať, že vstupné bolo viac než ľudové a viac menej smiešne -  150 Sk. O Afu-Rovej profesionalite a veľkosti svedčí fakt, že aj napriek úbohej návšteve úžasne pracoval s publikom a predviedol show hodnú jeho mena, aj keď kratšiu ako obvykle.

     Bolo smutné a trápne zároveň sledovať, ako sa Afu-Ra pýta „publika," či má rado DJ Premiera (asi najlepší hip hopový DJ súčasnosti - pozn. autora) a v sále pri tom bolo menej ľudí ako na stužkovej o piatej ráno. Celé to vyzeralo ako nepodarený vtip. Kritikmi vysoko cenený interprét vystupuje pred rovnakým počtom divákov ako na koncerte nejakej začínajúcej punkovej kapely. Pre úplnosť atmosféry, ešte pred začiatkom celej akcie sa konala bitka, konflikt hrozil aj počas koncertu. Dedinská diskotéka v hudobnom meste Trenčín.

     Afu-Ra vystúpil na Slovensku už po štvrtýkrát. Debut si odbil práve v Trenčíne na festivale Pohoda, pred preplneným stanom. Po tomto zážitku sa tu už asi neukáže.

     Dôvodov prečo bola táto akcia neúspešná je viac. Zanedbateľné je, že v rovnaký čas sa v Bratislave konal koncert ďalšej hip hopovej legendy De La Soul. Je však pravdepodobné, že ak by sa koncert nekonal v Trenčíne, ale v Bratislave vyzeralo by to určite inak. Nie len pre počet obyvateľov, ale aj pre vyspelosť bratislavského publika.

     Zlyhanie trenčianskeho koncertu len ukázalo ako to je s vnímaním hip hopu na Slovensku. Móda, ktorá už dva - tri roky rapídne expanduje vytiahla tento štýl z podzemia do absolútneho mainstreamu. Nadšenie vystriedala povrchnosť, radosť sa zmenila na peniaze. Hlavné slovo majú média, tie určujú trendy. Práve vďaka médiám mnohí generalizujú, že hip hop je výlučne iba o vulgarizmoch a polonahých štetkách s IQ 50. Za vzor a základnú jednotku hip hopu v SI sústave je považovaný 50 Cent.

     Afu-Ra je protipól týchto tvrdení. Jeho vystúpenie môže byť zaujímavé aj pre fanúšikov odlišných štýlov. Slovenský priaznivec hudby je asi príliš lenivý vyhľadávať informácie, pokiaľ mu nie sú ponúknuté na zlatej tácke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?