reklama

Bažant Pohoda 2009

Najväčší a najkvalitnejší slovenský festival si tento rok užil vďaka obrovskej tragédií publicity aj od médií, ktoré by inak oň takmer ani nezakopli. Netreba však zabúdať ani na tie pekné a čarovné chvíle, ktoré sa diali na trenčianskom letisku až do príchodu devastačnej prietrže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Moje reportáže z festivalu Pohoda boli vždy detailnými opismi podujatí v harmonogramickom slede. Pre tento ročník som sa rozhodol pre formu kategórií a rebríčkov. Zostavené sú podľa môjho subjektívneho názoru s prihliadnutím na úsudok kamarátov, ktorí navštívili koncerty, ktoré som ja nestihol.

Stage s najlepším zvukom:

1. O2 Aréna

Odhliadnuc od tragédie, práve toto obrovské šapito ponúkalo to najlepšie ozvučenie na festivale. Úžasne plný zvuk s takmer dokonalou zrozumiteľnosťou spevákov doplnený o naozaj špičkový svetelný park s výbornou projekciou, bol stageom s jednoznačne najlepším zvukom

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. ČSOB Aréna

Možno trochu prekvapujúco, ale tento prekrásny open air stage ponúkol skutočne vynikajúce hudobné zážitky. Príčinou vyváženého zvuku boli pravdepodobne tribúny okolo celého priestoru, ktoré udržiavali všetky tóny presne tam, kde mali byť.

3. NAY Tanečný dom

Stany tradične ponúkajú lepší zvuk ako otvorené scény a práve NAY Tanečný dom bol tým miestom, ktoré bolo medzi tými zvukovo najkvalitnejšími.

Najlepší koncert:

1. Hadouken!

Bola to tá pravá hudobná smršť! Nu rave po prvýkrát predstavený na Slovensku okorenený o grime. Táto britská partia nazýva svoj hudobný štýl grindie, čo by sa dalo chápať ako spoločné pomenovanie spomenutých žánrov. V podstate ide o surový britský rock okorenený o elektroniku, zvuky 80´s a ak to všetko premiešate s breakbeatom a lá The Prodigy, dostanete výsledok ich koncertu na Pohode. Dynamické a energické vystúpenie tvorili prevažne skladby z debutového albumu Music For An Accelerated Culture. Na rad sa však dostal aj obľúbený koncertný prídavok v podobe Song 2 od Blur. Diváci reagovali výborne, vytvorili to správne peklo a vystúpeniu Hadouken! nebolo absolútne čo vytknúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Richard MüllerPatti Smith

Obaja sú legendy. Kým Richard v našom malom československom vesmíre, Patti si podmanila celý svet. Obaja si už prežili svoje a obaja aj napriek všetkému stále stoja na pódiách. Kým Richard bol okúzľujúci, Patti bola čarovná. A keď stáli na Bažant stagei, ľudí mali omotaných okolo malíčku. S Richardom spievalo takmer celé trenčianske letisko, na Patti mnohí pozerali a neverili, že takúto osobnosť vidia naživo. Oba koncerty boli skvelé, kým Richardova kapela sa nechávala unášať úžasnou atmosférou, Pattini hudobníci dávali priestor pre vyniknutie kráľovninmu hlasu a slovným posolstvám. Aj dáma aj pán boli elektrizujúci, tak ako málokto za celú históriu Pohody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. N.O.H.A.

Pri tej záplave veľkých hviezd je to možno prekvapujúce, ale plne zaslúžené. N.O.H.A. (Noise Of Human Art) je zoskupenie hudobníkov z Nemecka, U.S.A. , Španielska a Českej republiky. Dohromady vytvárajú zmes world music, drum´n´bass, trip-hopu, hip-hopu, jazzu a dubu. Ich vystúpenie zaplnilo ČSOB Arénu a ponúklo vynikajúci koncert, dynamický od prvej po poslednú sekundu. Spájanie rôznych žánrov s plnohodnotným využívaním živých nástrojov a so skvelou prácou s publikom vďaka MC Chevy. Toto sú presne tie koncerty, ktoré vytvárajú výnimočnú atmosféru na Pohode.

Najlepšia show:

1. Basement Jaxx

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Basement Jaxx sú v súčasnosti asi to najlepšie, čo ponúka svetová elektronická scéna. Nenechali sa opantať slávou z 90tych rokov a stále sa snažia o inovatívnosť vo svojej hudbe. Na trenčianskej Pohode sa predstavili po druhýkrát a boli hlavným ťahákom štvrtkového zahrievacieho dňa. A bola to čistokrvná show! V koncertnom prevedení je duo Simon Ratcliffe a Felix Buxton doplnené o kompletnú koncertnú kapelu s troma vokalistkami, spevákom a rapperom s množstvom kostýmov a neopakovateľných tanečných kreácií. Vyvrcholením obrovskej párty na letisku bolo samozrejme zborovo odspievané šialenstvo s názvom Where´s Your Head At. Určite sa nikto nenahnevá, aj keď sa Basement Jaxx objavia na Pohode po tretíkrát.

2. Pendulum

Ďalší obrovský tanečný žúr! Úžasný svetelný park, výborný zvuk a k tomu osvedčené dnb hymny. Aj keď na rozdiel od Basmenet Jaxx začalo byť vystúpenie austrálskych Pendulum po čase trochu nudné a jednotvárne. Ľudia však reagovali výborne, cementobetónový kryt letiska bol poriadne rozhorúčený pod náporom tisícok tancujúcich. Taktiež sa len ukázalo, že elektronika naživo funguje oveľa lepšie ako napríklad umelá diskotéka Fat Boy Slima.

3. Para

Para je rezidentom Pohody a pred festivalom sa objavili námietky, prečo tam každý rok vystupuje. Odpoveď je jednoduchá. Para je skvelá koncertná kapela, ktorú ľudia zbožňujú! Tak to bolo aj v sobotu v O2 Aréne, ktorá praskala vo švikoch a ľudia zborovo odspievali kompletný repertoár. Vďaka projekcií mal tento krát koncert aj výrazný politický podtón. Koncertnú zostavu Pary dopĺňala dychová sekcia, v skladbe Abstinent hosťovali A.M.O., v záverečnej Doma dobre Braňuško Jóbus.

Najväčšie prekvapenie:

1. Oi Va Voi

Klezmer a elektronika možno ako spojenie znejú zvláštne. Oi Va Voi však na albumoch ukázali, že je to životaschopný a navyše veľmi zaujímavý hudobný žáner. Na Pohode to bola ukážka toho, ako to všetko môže znieť naživo. Bol to zážitok viac ako elektrizujúci a vďaka neskutočne dynamickej huslistke aj dych berúci.

2. Kraak & Smaak

Holandskí producenti robia zaujímavú pulzujúcu elektroniku. Vždy je veľkým zážitkom vidieť, ako sa zo zdanlivo umelej hudby vytvorí živý organizmus, ktorý naplno pohltí divákov. Na Pohode to bol mix house music so štipkou ambientu, breakbeat pretvárajúci sa až k plnokrvnému drum´n´bassu.. Všetko to bolo podfarbené jedinečnou atmosférou a vynikajúcimi výkonmi hudobníkov.

3. Ojos de Brujo

Španielske zoskupenie hudobníkov sa snaží kombinovať tradičné flamenco so všetkým možným aj nemožným. To čo ukázali na Pohode bolo poriadnym prekvapením. Od začiatku nekompromisné vystúpenie plné perkusií, elektroniky a dokonca stepu! Bol to veru poriadny hurikán, pri ktorom si početné publikum ani na chvíľu neoddýchlo.

Najväčšie sklamanie:

1. Razorlight

Potvrdilo sa, že Johnny Borrell bude tou najnamyslenejšou hviezdou Pohody. Vystúpenie Razorlight bolo nemastné neslané. Akoby nevedeli svoj program prispôsobiť tomu, že hrajú o 16:00, teplota dosahuje 30°C. Namiesto energického a dravého setu hitov nám ponúkli dlhé a rozvláčne sóla, ktorými prerušovali sľubne sa rozbiehajúcu zábavu. V danom momente to pôsobilo neskutočne nudne.

2. High Contrast

Mala to byť ukážka najväčšej dnb hviezdy súčasnosti. Nebola. Namiesto toho som mal pocit, že za pultom je akýkoľvek slovenský DJ. Chýbalo tomu to, čím sa High Contrast odlišuje od konkurencie. Melodické tracky, plné jazzu a funku nahradila obyčajná dnb diskotéka prispôsobujúca sa tancujúcemu davu.

3. The Ting Tings

Koncert Ting Tings nebol zlý. Mal však veľkú chybu, celé to bolo half playback. Na to sú ľudia dosť citliví, preto by neuškodilo, aby rozšírili svoju koncertnú kapelu o viac členov. Hity ako That´s Not My Name a Shut Up And Let Me Go však fungovali na výbornú.

Najkrajšie momenty:

1. Niekoľkotisícový zbor divákov na koncerte Richarda Müllera

2. Valčík pod pódiom pri koncerte Opery Slovenského národného divadla a Maďarskej štátnej opery

3. Neopakovateľná atmosféra v ČSOB detskom parku

Festival je úspešný, ak má dostatočnú divácku podporu. Festival je čarovný, ak ľudia cítia, že im tých pár dní v roku chýba. Lásku by sme mohli definovať, že je to pocit, keď ktosi alebo čosi odíde a v srdci máte prázdno. Pri festivale Bažant Pohoda 2009 bolo tento rok viac ako 33 000 ľudí, ktorí v srdci cítili lásku.

Lukáš Zeleník

Lukáš Zeleník

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  72x

Autor má 37 rokov, má svoju rodinu, staviteľstvo, cestovanie a umenie, má svoju Prievidzu a cíti sa šťastný. Zoznam autorových rubrík:  ReportMoje (vý)tvoryJa a (môj) svetCulturePíšem - nemyslímNázory, komentáreZivot na hrude britskejElämä SuomessaZivot na hrude britskej 2SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu